Komunikaty

Komunikat / MARZEC 2012

Przypominamy, że z powodu remontu wnętrz Centralnego Muzeum Włókiennictwa, gdzie znajduje się nasza siedziba, kolejne spotkania odbywać się będą w pokoju nr 210b w skrzydle północnym Muzeum.Zarząd Oddziału Łódzkiego SHS zaprasza na kolejne spotkania:

 • 5 kwietnia 2012 r. o godz. 18.00 (sala odczytowa CMW) zapraszamy na projekcję filmu dokumentalnego Katarzyna Kobro. z udziałem naszych kolegów: Zenobii Karnickiej i Artura Zaguły oraz na spotkanie dotyczące tej wybitnej artystki.
 • 19 kwietnia o godz. 17.00 spotkamy się w MS2 przy ul. Ogrodowej na wystawie pt. Dla was,. prezentującej najnowsze nabytki Muzeum. Po wystawie oprowadzi nas kol. Anna Saciuk-Gąsowska. Spotkanie z uczestnikami przed zwiedzaniem - przy szatni.
 • 12 maja odbędzie się kolejna majówka Oddziału Łódzkiego SHS. Głównym celem będzie zwiedzanie bazyliki katedralnej w Łowiczu po remoncie, wraz ze skarbcem i nowo utworzonym muzeum. Wyjazd z pl. Komuny Paryskiej o godz. 9:00. Odjeżdżamy prywatnymi samochodami. Chętnych prosimy o potwierdzenie swojego udziału u kol. Karoliny Stanilewicz: This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it. , tel. 699934885. Zachęcamy do zgłaszania się osoby nie posiadające własnego transportu. Postaramy się go zorganizować.
 • 14 czerwca o godz. 18.00 dr Łukasz Sadowski wygłosi referat pt.: Quingdao-niemieckie miasto nad Morzem Żółtym. (1898-1914).
 • Spotkania poprzedzą zebrania Zarządu - o godz. 17.00.

Przypominamy, że w najbliższym czasie odbędą się następujące konferencje naukowe:

 • 1. Oddział Warszawski Stowarzyszenia Historyków Sztuki oraz Instytut Historii Sztuki Uniwersytetu Warszawskiego organizują w dniach 16–17 kwietnia 2012 r. ogólnopolską konferencję naukową zatytułowaną Splendor i fantazja. Rzeźba rokokowa w Rzeczypospolitej i na Śląsku.
 • 2. W maju 2012 r. Oddział Górnośląski SHS wspólnie z Muzeum Archidiecezjalnym i przy współpracy ze Stowarzyszeniem Muzealników Polskich Oddział w Katowicach planuje zorganizowanie sesji naukowej zatytułowanej: Muzeum kościelne w perspektywie zadań i trendów współczesnego muzealnictwa.
 • 3. W czerwcu 2013 Muzeum Okręgowe w Toruniu planuje zorganizować konferencjęToruńscy mistrzowie sztuki złotniczej i ich dzieła.

  Referaty wraz z jednostronicowym konspektem należy zgłaszać do 30 maja 2012 r. na adres: This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

 • 4. Zarząd główny SHS w dniach 22-24 listopada 2012 r. zaprasza do udziału w LXI ogólnopolskiej sesji naukowej Współczesność – historia nieznana.Streszczenia proponowanych referatów (o objętości ok. 1800 znaków) należy nadsyłać do 20 maja br. na adres: This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

  Pytania dotyczące sesji prosimy kierować na adres: This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it. . Sekretariat sesji – tel.: 22 635 87 01, e-mail: This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

 • 5. Krakowski Oddział SHS i Muzeum Narodowe w Krakowie we współpracy z Biblioteką Jagiellońską i Akademią Sztuk Pięknych 5-6 grudnia 2012 r. organizują konferencję naukową O miejsce książki w historii sztuki.

  Prezentowane zagadnienia powinny skupiać się wokół trzech głównych tematów: Książka jako dzieło sztuki, Książka jako środek rozpowszechniania nowych motywów estetycznych w sztuce, Książka jako źródło nowych idei i tematów w sztuce.

  Zainteresowanych prosimy o zgłaszanie tematów wystąpień do 30 maja 2012 r. na adres: This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it. ,

  lub adres Krakowskiego Oddziału SHS, ul. Starowiślna 29/30, 31-008 Kraków.

Planowane objazdy:

 • 1. Oddział Krakowski SHS organizuje dwa objazdy zagraniczne

  I. po Włoszech Północnych (Piemont) w dniach od 28. 04 - 12. 05 2012 r. oraz II. na Ukrainę, w dniach 01.09 - 12.09 2012 r.

  Szczegółowe informacje dotyczące objazdów: www.shskrakow.pl

 • Szczegółowe informacje dostępne są także w siedzibie naszego Oddziału.

Nasz kolega Prof. Jerzy Wolski 3 marca bieżącego roku obchodził 88 Urodziny. Wieloletni działacz, Członek Honorowy Stowarzyszenia Historyków Sztuki pełnił znaczące funkcje w Zarządzie Głównym i Zarządzie Oddziału Łódzkiego SHS. Jest twórcą szesnastu Łódzkich Spotkań Warsztatowych Konserwatorów Dzieł Sztuki. Do dnia dzisiejszego stara się być czynny zawodowo.


Prof. Jerzy Wolski zaprasza Kolegów i Koleżanki do odwiedzenia strony internetowej:

www.spotkaniawarsztatowe.pl

Na stronie zapoznamy się z dorobkiem naukowym i konserwatorskim Ewy i Jerzego Wolskich oraz ich współpracowników i uczniów. Poznamy dzieła sztuki i metody działań. Możemy wziąć udział w internetowym forum konserwatorskim.


Drogiemu Jubilatowi życzymy dużo zdrowia i zadowolenia z pracy na rzecz konserwacji zabytków.


Zarząd Oddziału zwraca się z prośbą o aktualizację danych osobowych (zmiany adresu, telefony kontaktowe, poczta mailowa) i przekazywanie wszystkich informacji dotyczących Państwa dorobku naukowego, otrzymywanych nagrodach i wyróżnieniach.

Dziękujemy Koleżankom i Kolegom pamiętającym o statutowym obowiązku finansowym wobec Stowarzyszenia. Pozostałym członkom przypominamy o konieczności opłacania składek członkowskich (5 zł – składka podstawowa, 8 zł z Funduszem Pomocy Koleżeńskiej miesięcznie, emeryci 50%). Dogodną formą opłaty składek jest miesięczne zlecenie stałe pozostawione w banku lub u pracodawcy. Pieniądze należy wpłacać na konto oddziału: Pekao S.A. VI O/Łódź, nr rachunku: 87 1240 3031 1111 0000 3426 6645.

Sprawne funkcjonowanie Oddziału oraz wysokość dotacji Zarządu Głównego SHS dla nas zależy od wysokości opłaconych składek członkowskich!W imieniu Zarządu
Sekretarz Oddziału OŁ SHS
Ewa Szelągowska

Aktualności

 • W dniu 17 maja br. - wyjątkowo o godz. 19:00

  kol. Krzysztof Stefański przedstawi referat pt:. "Zapoznane dzieło Jana Styki w kościele ojców jezuitów w Łodzi" ( Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi, skrzydło C, I piętro.

  O godz. 17.00 zebranie Zarządu.
  Więcej aktualności w bieżącym komunikacie

  Aktualizacja strony: Aleksandra Olczyk; przygotowanie materiałów: Małgorzata Wróblewska Markiewicz