Komunikat

KOMUNIKAT II kwiecień 2013 r.

  1. Działalność Oddziału
 • 28 kwietnia (w niedzielę) o godz. 11.00 kol. Anna Saciuk oprowadzać będzie po budzącej szerokie zainteresowanie wystawie w MS2 w Manufakturze, pt. Korespondencje. Sztuka nowoczesna i uniwersalizm.

  Zapraszamy wszystkich chętnych!

 • 24 maja o godz. 19.00odbędzie się uroczyste spotkanie koleżeńskie członków Stowarzyszenia w naszej dawnej siedzibie, w dawnym pałacu Lürkensa przy Al. Kościuszki 33/35, w budynku SPATiFu.
 • 25 maja odbędzie się „Majówka” Oddziału Łódzkiego SHS.

  W programie: zwiedzanie kolegiaty św. Józefa wraz ze skarbcem i kryptami, spacer po starym Kaliszu oraz zwiedzanie rezerwatu archeologicznego na Zawodziu. Wyjazd z Pl. Komuny Paryskiej w Łodzi o godz. 9:00, odjeżdżamy prywatnymi samochodami. Chętnych prosimy o potwierdzenie swojego udziału u kol. Karoliny Stanilewicz: This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it. , tel. 699934885. Zachęcamy do zgłaszania się osoby nie posiadające własnego transportu. Postaramy się go zorganizować.

 • 6 czerwca o godz. 18.00 Hubert Bilewicz z Uniwersytetu Gdańskiego wygłosi referat p.t. „ŁAD” RZECZY: NARÓD-PAŃSTWO-DESIGN. O Spółdzielni Artystów ŁAD 1926-1997.
 • O godz. 17.00 zebranie Zarządu. Spotykamy się w skrzydle północnym Centralnego Muzeum Włókiennictwa (pokój nr 210b na II piętrze).
 • 2.Sesje i konferencje naukowe

 • 8 listopada b.r. Oddział nasz organizuje jubileuszową sesję – Inspiracje- Metamorfozy – Refleksje. Sztuka w Łodzi 7. Powtarzamy informacje na temat założeń sesji i zapraszamy do wzięcia w niej udziału. W przypadku wielu zgłoszeń możliwe będzie przedłużenie jej do następnego dnia.
 • W 1953 roku został założony Oddział SHS-u w Łodzi. W 1973 ukazał się tom „Sztuka 2 połowy XIX wieku”, zawierający materiały SHS-owskiej sesji – pierwszej ogólnopolskiej konferencji poświęconej zagadnieniom sztuki doby historyzmu. Sesja stała się silnym impulsem do zmiany spojrzenia na historyzującą architekturę 2 poł. XIX stulecia, do przewartościowania dotychczasowych ocen.
 • Dla wielu budowli tego okresu była początkiem drogi wiodącej do wpisu w rejestrze zabytków. Co istotne, obrady wspomnianej konferencji toczyły w 1971 roku w Łodzi, w mieście budowanym z rozmachem właśnie w historyzującym kostiumie.

 • W 60 rocznicę powstania Oddziału, w 40 lat po o publikowaniu „Sztuki 2 połowy XIX wieku” zapraszamy do udziału w konferencji, dla której historyczna już publikacja z 1973 (zawierająca nie tylko architektoniczne odwołania) będzie punktem odniesienia.

  Zainteresowanych sesją prosimy o przysyłanie do końca maja 2013 zgłoszeń referatów i komunikatów (tytuł oraz abstrakt wystąpienia, łącznie do 1800 znaków) na adresy: This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it. oraz This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it. . Koleżanki Karolina Stanilewicz oraz Elżbieta Stefankiewicz udzielają wszelkich informacji szczegółowych.

  Polski Instytut Studiów Nad Sztuką Świata, Uniwersytet Mikołaja Kopernika oraz Biblioteka Uniwersytecka w Toruniu zapraszają do wzięcia udziału w I Sympozjum Polskich i Rosyjskich Historyków Sztuki pt. Polscy i rosyjscy artyści i architekci w koloniach artystycznych za granicą i na emigracji politycznej 1815-1990, która odbędzie się 27-28 czerwca 2013 r. w Muzeum Uniwersyteckim w Toruniu przy pl. Rapackiego 3. Szczegółowych informacji udziela Emilia Ziółkowska sekretarz naukowy sympozjum - This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it. .

 • Zarząd Gdańskiego Oddziału SHS 25 października 2013 w Muzeum Sopotu organizuje konferencję pt. Nowoczesność w sztuce i w myśli o sztuce na Pomorzu w XIX –XXI wieku. Jest to kontynuacja programu badawczego zainicjowanego sesją i książką pokonferencyjną Tradycjonalizm i neotradycjonalizm w sztuce XIX i XX wieku na Pomorzu, Gdańsk 2012. Projektodawcą i opiekunem naukowym konferencji jest Józef Tarnowski, sekretarzem: Małgorzata Buchholz-Todoroska. Zainteresowani udziałem proszeni są o przesłanie do 30.04. 2013 zgłoszenia wraz z krótkim abstraktem na adres: This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it. .
 • 3. Objazdy naukowe Oddział Kielecki SHS w bieżącym roku organizuje objazdy naukowe: 23 VI – 7 VII 2013 r. – Akwitania-Owernia-Lyon, 7-15 IX 2013 r. – Czechy Północne i Zachodnie. Szczegółowe informacje u kol. Elżbiety Chodkiewicz-Przypkowskiej, tel. kom. 604 77 27 10, e-mail: This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it. lub na stronie internetowej SHS.
 • 4. Konkursy Informujemy, że do dnia 30 czerwca br. można przesyłać zgłoszenia do Konkursu im. ks. Prof. dra Szczęsnego Dettloffa na prace naukowe członków Stowarzyszenia Historyków Sztuki do 35 lat, oraz do konkursu im. Profesora dra Jerzego Z. Łozińskiego (prace o charakterze dokumentacyjnym i katalogowym). Informacje szczegółowe o konkursach i regulaminach dostępne w biurze Oddziału.
 • 5. Sprawy organizacyjne Kol. Katarzyna Biłas pełni dyżury w naszej siedzibie w czwartki, w godz. 14.00-17.00.
 • Przypominamy, że składka członkowska w naszym Stowarzyszeniu wynosi: 5 zł/mies., ulgowa (dla emerytów i rencistów) – 2,50 zł/mies. Składka z opłatą na Fundusz Pomocy Koleżeńskiej: normalna – 8 zł/mies. (5 zł i 3 zł), ulgowa: 4 zł/mies. (2.50 zł i 1.50 zł).

  Prosimy o aktualizacje dyspozycji bankowych! Członkowie Oddziału opłacający składki będą mieli możliwości: przedłużenia ważności legitymacji członkowskiej oraz wsparcia Oddziału w sprawach zawodowych i indywidualnych, jeśli o takowe będą się ubiegali.

  Zarząd Oddziału informuje, że przesyłamy komunikaty drogą elektroniczną pod wskazany adres e-mail. Wszystkich zainteresowanych prosimy o nadsyłanie aktualnych adresów poczty elektronicznej na adres: This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it. . W imieniu Zarządu Sekretarz Oddziału /-/Ewa Szelągowska

Aktualności

 • W dniu 17 maja br. - wyjątkowo o godz. 19:00

  kol. Krzysztof Stefański przedstawi referat pt:. "Zapoznane dzieło Jana Styki w kościele ojców jezuitów w Łodzi" ( Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi, skrzydło C, I piętro.

  O godz. 17.00 zebranie Zarządu.
  Więcej aktualności w bieżącym komunikacie

  Aktualizacja strony: Aleksandra Olczyk; przygotowanie materiałów: Małgorzata Wróblewska Markiewicz