Komunikat

KOMUNIKAT Październik 2014 r.

  1. Działalność Oddziału
 • 9 października o godz. 18.00 kol. Krzysztof Stefański wygłosi referat: Rudolf Steiner i architektura antropozoficzna. O godz. 17.00 zebranie Zarządu.
 • 6 listopada o godz. 18.00 - kol. Anna Straszewska z Klubu Kostiumologii i Tkaniny przy OW SHS wygłosi w naszej siedzibie referat: Ubiór polski w portrecie nowożytnym - między ideałem a rzeczywistością. O godz. 17.00 zebranie Zarządu.
 • 18 grudnia o godz. 18.00 odbędzie się doroczne spotkanie opłatkowe, na które wszystkich członków Oddziału serdecznie zapraszamy !
 • 2.Sesje i konferencje naukowe

 • Katedra Historii Kultury Pracownia Historii Sztuki Instytutu Historii i Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy organizuje w dniach 16-17.10.2014 r. konferencję naukową p.t.: Ikonografia polskiego malarstwa religijnego czasów rozbiorowych.
 • Muzeum Sopotu i Wydział Ekonomiczny Uniwersytetu Gdańskiego oraz Muzeum Pałac Herbsta w Łodzi zapraszają do udziału w konferencji p.t.: Wielkomiejscy inwestorzy, mecenasi i filantropi. Kurorty w Europie środkowej na przełomie XIX i XX wieku, która odbędzie się w dniach 16-17.10.2014 r. w Sopocie. Inspiracją do zorganizowania konferencji jest postać Edwarda Herbsta (1844-1921), łódzkiego przemysłowca, który od roku 1892 związany był także z Sopotem. Konferencja odbędzie się w siedzibie Wydziału Ekonomicznego Uniwersytetu Gdańskiego w Sopocie przy ul. Armii Krajowej 119/121.
 • Zarząd Oddziału Warszawskiego SHS oraz Koło Naukowe IHS UKSW zapraszają na sesję naukową p.t.: Brązy warszawskie: dzieła, twórcy, kolekcjonerzy i badacze, która odbędzie się w dniu 22.10.2014 r. w Sali Konferencyjnej Stowarzyszenia Historyków Sztuki.
 • Zakład Historii Sztuki Wydziału Artystycznego UMCS organizuje konferencję naukową : Ciało, strój, biżuteria w kontekście przemian kulturowych, społecznych i politycznych XIX wieku, która odbędzie się w dniach 20 -21.10.2014 r. Konferencja związana jest z obchodami siedemdziesięciolecia powstania Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.
 • Zakład Sztuki Ogrodowej i Terenów Zielonych i Instytut Architektury Krajobrazu Politechniki Krakowskiej im . Tadeusza Kościuszki oraz Sekcja Sztuki i Architektury Ogrodowej Komisji Urbanistyki i Architektury O/PAN w Krakowie, Instytut Botaniki im. Władysława Szafera, Polska Akademia Nauk w Krakowie organizują w Krakowie w dniach 5-6-7 listopada 2014 r. sesję p.t.: Współczesne zagrożenia ogrodów zabytkowych.
 • Przypominamy, że w dniach 20-22 listopada br. w Krakowie odbędzie się LXIII ogólnopolska sesja Stowarzyszenia Historyków Sztuki. Temat sesji: Ornament i dekoracja dzieła sztuki Konferencja będzie miała charakter jubileuszowy - w roku 1934 w Krakowie powstał Polski Związek Historyków Sztuki, którego tradycje kontynuuje Stowarzyszenie Historyków Sztuki.
 • Instytut Historii Sztuki Uniwersytetu Wrocławskiego i Oddział Wrocławski SHS organizują w dniach 27-28 listopada 2014 r. konferencję p.t.: Katedra wrocławska na przestrzeni tysiąclecia - historia, kultura i sztuka.
 • Zespół Sekcji Historii Farmacji Polskiego Towarzystwa Farmaceutycznego oraz Collegium Medicum im. Ludwika Rydygiera w Bydgoszczy Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu zapraszają na XXIV Sympozjum Historii Farmacji p.t.: Historia panaceum. Między marzeniem a oszustwem w Bydgoszczy, w dniach 28-29 maja 2015 r. Do udziału w tym interdyscyplinarnym przedsięwzięciu organizatorzy zapraszają historyków różnych specjalności - farmacji, medycyny, kultury i sztuki oraz archeologów, etnologów i filologów. Szczegółowe informacje i dokumenty dostępne są pod adresami: This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it. lub This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.
 • 3. Wystawa

 • 3 października 2014, godz. 18.00 Kol. Elżbieta Fuchs, kurator, zaprasza na wernisaż wystawy prezentowanej w Galerii Willa, przy ul. Wólczańskiej 31 - p.t.: Rzeczywistość obrazu. Wystawa prezentować bedzie dzieła cenionych artystów polskich: Zdzisława Beksińskiego, Jerzego Dudy-Gracza, Anny Güntner, Jerzego Krawczyka, Tomasza Krawczyka, Kazimierza Mikulskiego, Magdaleny Moskwy, Jerzego Nowosielskiego, Jacka Sienickiego i Henryka Wańka.
 • 4. Wycieczka

 • Oddział Krakowski SHS organizuje w dniach 4 - 8 luty 2015 r. objazd naukowy na wystawy dzieł Velasqueza w Kunsthistorisches Museum w Wiedniu (ze zbiorów National Gallery w Londynie, Muzeum Prado w Madrycie, Metropolitan Museum w Nowym Jorku, Boston Museum of Fine Arts i Art i Institute of Chicago, oraz własnych) a także wystawę Otwórz ogród Raju. Benedyktyni w sercu Europy 800-1300 (międzynarodowa) w Szkole Jazdy pałacu Valdsteina i Galerii Klementinum w Pradze. Informacja i zapisy: dr Małgorzata Lisowska-Rzepecka, tel. 012 633-77-66 , 606120 893 , e-mail This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.
 • 5. Sprawy organizacyjne
 • Kol. Katarzyna Biłas pełni dyżury w naszej siedzibie w czwartki, w godz. 14.00-17.00.
 • Przypominamy, że składka członkowska w naszym Stowarzyszeniu wynosi: 5 zł/mies., ulgowa (dla emerytów i rencistów) - 2,50 zł/mies. Składka z opłatą na Fundusz Pomocy Koleżeńskiej: normalna - 8 zł/mies. (5 zł i 3 zł), ulgowa: 4 zł/mies. (2.50 zł i 1.50 zł). Prosimy o aktualizacje dyspozycji bankowych! Członkowie Oddziału opłacający składki będą mieli możliwości: przedłużenia ważności legitymacji członkowskiej oraz wsparcia Oddziału w sprawach zawodowych i indywidualnych, jeśli o takowe będą się ubiegali.
 • Zarząd Oddziału informuje, że przesyłamy komunikaty drogą elektroniczną pod wskazany adres e-mail. Wszystkich zainteresowanych prosimy o nadsyłanie aktualnych adresów poczty elektronicznej na adres: This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.
 • UWAGA: komunikaty i informacje zamieszczane są na naszej stronie www.shslodz.pl

Aktualności

 • W dniu 17 maja br. - wyjątkowo o godz. 19:00

  kol. Krzysztof Stefański przedstawi referat pt:. "Zapoznane dzieło Jana Styki w kościele ojców jezuitów w Łodzi" ( Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi, skrzydło C, I piętro.

  O godz. 17.00 zebranie Zarządu.
  Więcej aktualności w bieżącym komunikacie

  Aktualizacja strony: Aleksandra Olczyk; przygotowanie materiałów: Małgorzata Wróblewska Markiewicz